Fáilte chuig leinstergaa.ie - suíomh oifigiúil Comhairle Laighean CLG

Yearly Results 2017/2018

Friday Sept 15th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” Rd 1
Mountrath CS 4-12 Castlecomer CS 3-14

 

Monday Sept 18th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Rd 1
St. Kieran’s 2-26 St. Peter’s Wexford 0-06
Good Counsel 4-19 Borris VS 3-08

 

Monday Sept 25th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” Rd 1
Castlecomer CS 4-13 Naas CBS 2-14

Tuesday Sept 26th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” Rd 1
St. Brendan’s CS Birr 4-10 Mountrath CS 2-13

Wednesday Sept 27th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Rd 2
St. Peter’s Wexford 1-10 Good Counsel 2-09

Thursday Sept 28th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Rd 2
Borris VS 1-14 Kilkenny CBS 2-17

 

 

Monday Oct 2nd 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Rd 2
Good Counsel 0-10 St. Kieran’s 3-18

Wednesday Oct 4th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Rd 2
Kilkenny CBS 1-17 St. Peter’s Wexford 2-10

 

 

Monday Oct 9th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1”
Mountrath CS 2-13 Naas CBS 1-07

Wednesday Oct 11th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Rd 4
St. Kieran’s 4-17 Kilkenny CBS 0-11 (Tuesday)

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D1” QF
Old Bawn CS 7-10 Trinity Comp 2-05 (Tuesday)

Top Oil Dublin PP Sch SH “A” QF
Colaiste Eanna 1-19 Sc. Aodhain 2-14 AET

Top Oil Dublin PP Sch SH “B” QF
St. Colmcilles w/o Malahide CS scr

Top Oil Dublin PP Sch SH “C1” QF
St. Joseph’s CBS 4-07 Lusk CC 1-05

Tom Quinlan Shield Semi Final
Ardgillan CC 7-08 GC Reachrann 1-02

Friday Oct 13th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1”
Naas CBS 1-12 St. Brendan’s Birr 1-11

 

 

Wednesday Oct 18th 2017

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League
Borris VS 1-18 Dublin South 1-14

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “C” QF
St. Joseph’s Rochfortbridge 5-13 Athboy CS 1-08

Thursday Oct 19th 2017

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “A” QF
St. Fintan’s HS 3-04 Colaiste Eoin 1-09

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “B” QFs
Malahide CS v Terenure College *abandoned due to injury
St. MacDara’s CC 3-14 St. Declan’s CBS 2-15

Top Oil Dublin PP Sch SH “B” QF
Lucan CBS 5-10 Castleknock CC 2-10

Friday Oct 20th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Col Mhuire Johnstown 4-22 Mountrath CS 3-07
Naas CBS 1-17 Col Mhuire Mullingar 2-11

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D” Qualifier
Moyle Park College 7-06 Synge St CBS 4-02

 

 

Monday Oct 23rd 2017

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League
Castlecomer CS 5-13 Kilkenny CBS 2-13

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Heywood CS 0-13 Col Mhuire Johnstown 4-18

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “A” Semi Final
Colaiste Eoin 4-15 Lucan CBS 2-08

Top Oil Dublin PP Sch SH “C1” QF
CP Setanta w/o Firhouse CC scr
Lucan CC 4-15 St. Vincent’s CBS 2-08

Top Oil Dublin PP Sch SH “A” QF
St. Fintan’s HS 2-21 St. Benildus College 3-09

Tom Quinlan Plate 2 Semi Final
Ballinteer CS 0-01 Col Ghlor na Mara 3-10

Tuesday Oct 24th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Gorey CS 1-13 FCJ Bunclody 0-17

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” Semi Final
St. Brenan’s Birr 3-13 Castlecomer CS 3-12

Top Oil Leinster PP Jun H “A”
Borris VS v St. Kieran’s OFF

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “B” Semi Final
Naas CBS 3-13 Col Mhuire Mullingar 1-16

Top Oil Dublin PP Sch SH “A” Semi Final
Ardscoil Ris 3-10 Col Eanna 1-17

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “B” Semi Final
Salesian Celbridge 2-12 St. McDara’s CC 2-06

Wednesday Oct 25th 2017

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League
St. Kieran’s 3-21 Offaly Schools 3-08
Antrim Schools 2-11 Good Counsel 5-21

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Semi Final
Kilkenny CBS 1-10 Good Counsel 3-14

Top Oil Dublin PP Sch SH “C1” QF
HFCS Rathcoole w/o Donahies CS scr

Tom Quinlan Shield 2 Semi Final
HFCS Rathcoole 6-08 St. Michael’s College 3-04

Top Oil North Leinster SF “A” Semi Final
St. Pat’s Navan 1-13 Sc. Aodhain 2-08

Top Oil North Leinster Jun H “B” QF
Boyne CS 3-16 Killina Pres SS 0-09

Thursday Oct 26th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Abbey Ferrybank 0-05 St. Mary’s CBS Enniscorthy 1-14

Top Oil Dublin PP Juv F “A” QF
St. Benildus College 5-09 Sc. Aodhain 6-09

Friday Oct 27th 2017

Top Oil (Rest Of Leinster) Leinster PP Sch Jun H “A1” Semi Final
Mountrath CS v Naas CBS *abandoned due to Fog

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “B” Semi Final
Col Choilm Tullamore 1-09 Banagher College 2-07

 

 

Monday Oct 30th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH A League
Good Counsel 2-14
Dublin North 6-15

 

 

Monday Nov 6th 2017

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League
St. Peter’s Wexford 1-07 St. Kieran’s 1-25

Top Oil North Leinster PP Sch SF “A” League Final
St. Pat’s Navan 6-10 Marist Athlone 4-14 AET

Tuesday Nov 7th 2017

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “A” Semi Final
Ardscoil Ris 1-13 Col Eanna 0-09

Tom Quinlan Plate 2 Final
Col Ghlor na Mara 5-15 Grange CC 7-05

Top Oil Dublin PP Sch SF “D1” Playoff
St. Tieran’s CS 4-02 Riversdale CC 8-08

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “A” QF
Knockbeg College 2-14 Patrician Newbridge 2-11

Wednesday Nov 8th 2017

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League
Dublin South 1-09 Kilkenny CBS 3-11
Borris VS 1-11 Castlecomer CS 1-11

Top Oil Dublin PP Sch SH “C” QF
St. MacDara’s CC 5-16 Skerries CC 3-07

Thursday Nov 9th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A” Fr. Cosgrave Cup Final
St. Kieran’s 3-11 Good Counsel 3-04

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “A” QF
Naas CBS 5-09 St. Peter’s Wexford 3-07

Top Oil South Leinster PP Sch SF “A” League Semi Final
St. Peter’s Wexford 0-10 Sc Mhuire Clane 0-08

Friday Nov 9th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 1 (SF “A” – Group B)
St. Pat’s Navan 1-10 Knockbeg College 1-13

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Cistercian Roscrea 3-15 Heywood CS 1-15

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” Semi Final
Mountrath CS 2-11 Naas CBS 1-12

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “A” Semi Finals
Maynooth SS 1-11 St. Fintan’s HS 3-02
Ardscoil Ris 1-07 Scoil Aodhain 5-08

Top Oil Dublin PP Sch SH “B” Semi Final
St. Declan’s CBS 3-12 St. Colmcille’s CS 3-13

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “C” QF
Maynooth SS 4-12 Portmarnock CS 1-10

 

 

Monday Nov 13th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Mountrath CS 4-13 Cistercian Roscrea 1-17

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “A” Final
Ardscoil Ris 0-05 Colaiste Eoin 0-13

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D1” QF
CP Setanta 6-11 Greenhills College 4-10
Moyle Park College 4-14 Lusk CC 1-04

Top Oil Dublin PP Sch SH “B” Semi Final
Terenure College 3-16 Lucan CBS 1-26 AET

Top Oil Dublin PP Sch SH “C” QF
St. Joseph’s Rush 4-10 Templeogue College 4-08

Tuesday Nov 14th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 1 (SF “A” – Group C)
Col Mhuire Mullingar 2-09 Colaiste Eoin 1-12

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
St. Mary’s CBS Enniscorthy 0-17 FCJ Bunclody 1-09

Top Oil Dublin PP Sch SH “C1” Semi Final
St. Joseph’s CBS 1-07 HFCS Rathcoole 2-19

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D” QF
St. Mark’s CS 5-06 Coolmine CS 1-03

Wednesday Nov 15th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 1
St. Mel’s Longford 1-12 Patrician Newbridge 0-12 (Group A)
Good Counsel 3-07 Naas CBS 1-13 (Group D)
St. Benildus College 1-12 St. Peter’s Wexford 0-15 (Group E)
Maynooth PP 3-13 St. Fintan’s Sutton 1-06 (Group F)

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League Semi Final
St. Kieran’s 3-17 Dublin North 0-11

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League
Dublin South 3-15 Castlecomer CS 1-18
Kilkenny CBS 2-07 Borris VS 1-10
(Borris VS top the Group and advance to League Final)

Top Oil South Leinster Jun H “B” Semi Final
St. Mary’s CBS Enniscorthy 1-08 Heywood CS 2-15

Top Oil South Leinster Juv F “A” Semi Final
Good Counsel 1-19 Naas CBS 3-05

Thurs Nov 16th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” ‘Rest of Leinster’ Final
Mountrath CS 2-11 St. Brendan’s Birr 0-10

Top Oil Dublin PP Sch SF “D1” QF
Trinity Comp v Greenhills College OFF

Top Oil South Leinster PP Sch Jun H “C” Semi Final
Col Bhride Carnew 3-11 Sc. AireagailBallyhale 1-07

Fri Nov 17th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Abbey CC Ferrybank 2-07 Gorey CS 1-12

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “B” Semi Final
Colaiste Eanna 7-07 Portmarnock CS 3-09

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D” QF
Col Chiarain Leixlip 4-17 Chanel College 1-03

Top Oil Dublin PP Sch SH “C1” Semi Final
Lucan CBS 2-13 CP Setanta 3-05

 

 

Saturday Nov 18th 2017

Top Oil Leinster PP Sch Corn Ui Dhuill SH “A” ‘Group Teams’ Rd 1
Dublin South 3-22 Wexford Scholls 2-14

Monday Nov 20th 2017

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
St. Mary’s CBS Enniscorthy 2-12 Gorey CS 1-15

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “B” Semi Final
Malahide CS 3-03 St. Colmcille’s CS 2-04

Tuesday Nov 21st 2017

Top Oil Leinster PP Sch Jun H “A1” Leinster Final
Mountrath CS 1-09 Colaiste Eoin 2-14

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “B” QF
Malahide CS 5-06 Terenure College 1-10

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “C” Semi Final
St. Joseph’s Rochfortbridge 5-14 Clonaslee VS 1-07

Wednesday Nov 22nd 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 2
St. Mary’s Edenderry 1-23 Good Counsel 1-07 (Group D)
Patrician Newbridge v Sc. Aodhain (Group A) OFF
Sc. Mhuire Clane v Col Mhuire Mullingar (Group C) OFF
Drogheda Schools v Dundalk Schools (Groups Teams Rd 1) OFF

Tom Quinlan Plate 1 Semi Final
Donahies CS 4-05 Terenure College 5-12

Top Oil North Leinster PP Sch SF “D” Rd 1
St. Finian’s College 10-08 Ardscoil Phadraig Granard 0-03
Mullingar CC 4-10 Lanesboro CC 4-10

Top Oil Dublin PP Sch SF “D1”
Balbriggan CC 4-11 OLM Drimnagh 2-09

Thursday Nov 23rd 2017

Top Oil Leinster SH “A” Corn Ui Dhuill League Final
St. Kieran’s 3-05 Borris VS 0-07 *Played Wed Evening

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 2
Moate CS 1-11 St. Pat’s Navan 3-08 (Group B)
St. Fintan’s Sutton 0-06 Marist Athlone 0-17 (Group F)

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Naas CBS 3-08 Col Choilm Tullamore 3-18

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “A” Final
Sc. Aodhain 3-11 Maynooth SS 1-09

Tom Quinlan Shield 2 Final
Ardgillan CC 5-09 HFCS Rathcoole 2-06

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “C” QF
Clonkeen College 1-12 Col Cois Life 3-13

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “B” Semi Final
St. Kieran’s 2-01 St. Mary’s CBS Enniscorthy 2-06

Friday Nov 24th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 2
Athlone CC 2-16 St. Benildus College 0-09 (Group E)

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Col Mhuire Mullingar 2-20 Banagher College 2-14

Top Oil South Leinster PP Sch Jun H “B” Final
Heywood CS 1-05 Gorey CS 4-10

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “A” Semi Final
Sc Mhuire Clane 4-13 Knockbeg College 3-03

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “C” Semi Final
C&P Kilcullen 4-12 Ardsc Rath Iomghain 1-10

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “D” 11 a side Semi Final
Duiske College 1-09 Meanscoil Gharman 1-07

Top Oil Dublin PP Sch Jun “D1” QF
Hartstown CS 1-04 GC Reachrann 4-08

Top Oil Dublin PP Sch SF “D1” QF
St. Finian’s CC 3-11 St. Joseph’s CBS 3-01

Top Oil North Leinster PP Sch SF “C” Rd 1
Tullamore College 1-05 Mercy SS Ballymahon 5-20

 

 

Monday Nov 27th 2017

Top Oil North Leinster PP Sch SF “D” Rd 1
Col a hInse 6-13 Beaufort College 0-01

Top Oil North Leinster PP Sch SF “C” QF
Oakland CC 1-11 St. Oliver’s Oldcastle 2-13

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “C1” QF
Col Naomh Cormac 2-11 St. Finian’s College 2-16

Top Oil Dublin PP Sch SF “D1” QF
Coolmine CS 4-12 Donahies CS 5-16 AET

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “A” QF
Col Choilm 5-12 St. Mark’s CS 4-06

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “C” QF
Oatlands College 1-04 Maynooth PP 2-18

Tuesday Nov 28th 2017

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “B” Final
Banagher College 1-07 Naas CBS 1-12

Top Oil South Leinster PP Sch Jun H “C” Semi Final
Pres DLS Bagenalstown 3-11 Col Eamann Ris Callan 2-13

Wednesday Nov 29th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 2
Patrician Newbridge 1-10 Sc. Aodhain 1-19 (Group A)
Sc Mhuire Clane 0-12 Col Mhuire Mullingar 0-06 (Group C)

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 3
Marist Athlone 3-20 Maynooth PP 0-05 (Group F)

Top Oil Leinster PP Sch SF “A” ‘Group Teams’ Rd 2
Wicklow Schools 2-10 Louth Schools 1-15

Top Oil Dublin PP Sch SF “D1” QF
Trinity Comp 5-12 Greenhills College 1-04

Top Oil Dublin PP Sch SH “C” Final
HFCS Rathcoole 1-12 Lucan CC 4-08

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “B” Semi Final
Castleknock CC 9-12 Malahide CS 3-03

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “E” QF
GC an Phiarsaigh 2-03 Ballinteer CS 2-09

Top Oil North Leinster PP Sch Juv F “B” Semi Final
St. Joseph’s Drogheda 10-13 Sc Dara Kilcock 0-05

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “C1” Semi Final
Castlepollard CC 6-10 Gallen CS 1-07

Top Oil North Leinster PP Sch SD “D” Rd 1 Replay
Lanesboro CC 5-15 Mullingar CC 4-10

Thursday Nov 30th 2017

Dublin 1st Yr Hurling Cup Final
Colaiste Eoin 6-13 St. Fintan’s HS 2-03

Top Oil Dublin PP Sch SH “C” QF
St. David’s CBS 3-11 Maynooth PP 2-06

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D1” Semi Final
GC Reachrann 1-09 Old Bawn CS 4-12

Friday Dec 1st 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 3
Knockbeg College 3-07 Moate CS 1-08 (Group B)
Naas CBS 3-08 St. Mary’s SS Edenderry 1-06 (Group D)

Top Oil Leinster PP Sch SH “B”
Mountrath CS 2-17 Heywood CS 1-15

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “B” Final
Colaiste Eanna 3-04 St. Colmcille’s CS 5-08

Top Oil Dublin PP Sch Juv F “C” QF
Chanel College 7-16 Oatlands College 7-08

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D1” Semi Final
Moyle Park College 5-09 CP Setanta 2-03

Top Oil North Leinster PP Sch SF “D” Rd 1
Franciscan Col Gormanston 5-12 St. Oliver’s CC Oldcastle 2-07

Top Oil North Leinster PP Sch SH “C1” Semi Final
Clonaslee VS 4-13 Castlepollard CC 3-04

Top Oil North Leinster PP Sch Juv F “A” Semi Final
St. Pat’s Navan 6-14 Marist Col Athlone 1-03

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “B” Final
St. Mary’s CBS Enniscorthy 3-06 Gorey CS 4-11 AET

Tom Quinlan Plate 1 1st Yr Football Final
Col Chillian 5-12 Col Mhuire 1-08

 

 

Monday Dec 4th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 3
St. Peter’s Wexford 2-13 Athlone CC 1-08 (Group E)

Top Oil North Leinster PP Sch Jun H “C1” Semi Final
St. Pat’s Navan 4-01 St. Finian’s Mullingar 2-20

Tuesday Dec 5th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 3
Sc. Aodhain 10-20 St. Mel’s Longford 0-09 (Group A)

Top Oil North Leinster PP Sch SF “D” QF
St. Finian’s College 1-20 Lanesboro CC 0-08

Wednesday Dec 6th 2017

Top Oil Bro. Bosco Cup Rd 3
Colaiste Eoin 2-12 Sc Mhuire Clane 1-07 (Group C)

Top Oil Dublin PP Sch Jun H “D” Semi Final
HFCS Rathcoole 2-11 Col Chiarain 2-15

Top Oil North Leinster PP Sch Juv F “B” Final
St. Joseph’s Drogheda 8-08 St. Mary’s Drogheda 5-05

Top Oil South Leinster Juv F “C” Semi Final
Kilkenny CBS 4-06 Portlaoise CBS 1-06

Top Oil South Leinster SF “C” QF
Col Eoin Hacketstown 6-08 Mountrath CS 1-05

Friday Dec 8th 2017

Top Oil South Leinster PP Sch Juv F “A” Final
Sc Mhuire Clane 2-04 Good Counsel 1-09

Top Oil South Leinster PP Sch SH “C” Quarter Final
Wexford CBS 3-11 Col Bhride Carnew 1-08

 

 

 

 

 

 

Carlow GAA
Dublin GAA
Kildare GAA
Kilkenny GAA
Laois GAA
Longford GAA
Louth GAA
Meath GAA
Offaly GAA
Westmeath GAA
Wexford GAA
Wicklow GAA